10.11.2014

Trening obi z klubem Adopsy


Wczoraj wybrałyśmy się do Lublina na otwarty trening obedience z klubem Adopsy. Skoro była okazja poćwiczenia pod czyimś okiem to od razu postanowiłam, że muszę z niej skorzystać :).
Wróciłam z nowym pomysłem na wypracowanie naszego aportu formalnego i znów zwiększoną motywacją do regularnego trenowania.

Zajęłyśmy się aportem formalnym. Męczę go od dawna, już chyba od ponad roku (z przerwami). Doszliśmy do tego etapu kiedy nie ma już problemu z koziołkiem, Sonia go polubiła. Wypracowałam jej w miarę ładne trzymanie, miałam plan żeby teraz nauczyć ją chodzenia za mną na kontakcie z koziołkiem w pysku, a potem dostawiania się do nogi, ale nie mogłam tego w ogóle ruszyć. Sonia nie potrafiła robić dwóch rzeczy na raz. Dawałam jej aport do pyska i dawałam komendę na podążanie za mną, a ona od razu wypluwała koziołek i nijak nie potrafiłam jej przekonać że nie musi wcale go wypluwać. Podobną sytuację miałam przy nauce zawijania się w kocyk, sztuczka nie wyszła nam, bo psina nie potrafiła turlać się trzymając kocyk. Na treningu dostałam radę żeby spróbować zupełnie inaczej, zamiast zacząć od początku spróbować zacząć od środka ćwiczenia. Mam kształtować jej podnoszenie koziołka z podłogi, stopniowo przechodzić z tym do siadania z koziołkiem, potem oddalać się tak żeby Sonia musiała wziąć koziołek i podejść z nim do mnie. Dostałam jeszcze radę, żeby nie kucać przy nauce aportu, bo w końcowym efekcie będę stać, więc lepiej przyzwyczajać do tego psa. Jestem ciekawa ile nam zajmie nauka, trzeba się brać do roboty, bo to praktycznie jedyne ćwiczenie (nie licząc socjalizacji) które nas dzieli od zerówki.
Planowane są kolejne takie treningi, być może nawet utworzenie obikowej grupy :).


25 komentarzy:

 1. No pewnie,jak jest okazja to trzeba korzystać! Takie treningi wiele dają :)
  Chciałabym, żeby u nas ruszyła grupa z takimi otwartymi treningami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lublin nasze miasto, a gdzie dokładnie byłyście? Ja to już powoli mam go dość 5 razy w tygodniu stania w korkach, ugh... Wogóle pochodzicie, gdzieś z okolicy?
  Fajnie, że byłyście na treningu. Zawsze dobrze dostać jakieśrady od profesjonalisty, by później móc trenować samemu ;).

  H&F

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byliśmy na boisku przy ul. Krochmalnej.
   Mieszkam około 40 km od Lublina, mała wieś koło Lubartowa ;).

   Usuń
  2. Miło :). Myślałam, że tylko my jesteśmy z okolic Lublina. Mieszkamy w małej miejscowości koło Nałęczowa.

   Usuń
  3. Musimy się kiedyś spotkać we trójkę :)
   Ja mam dziadków w Konopnicy/Motyczu, ok. 6km od Lublina :)

   Usuń
  4. O Motycz jest dosłownie 2km od mojen miejscowości, chodze tam na spacery ;)

   Usuń
  5. A gdzie dokładnie chodzisz? Może przechodzisz obok moich dziadków, hehe :D
   Musimy się kiedyś umówić... Jak tam jestem to chodzę z Fuksem na pola na spacery :)

   Usuń
 3. Fajny taki trening, jak jest to korzystać! :)
  My niedzielę spędziliśmy na organizowanym przeze mnie seminarium frisbee z Asią Korbal. :D My ogólnie sobie OBIkujemy dla zabawy, ogólnie moja Figa twierdzi jakim to trzeba być kretynem, aby chodzic przy nodze, patrzeć się na "człowieka" i jeszcze chodzić z koziolkiem przy nodze. ;D W krótce tok myślenia mojego psa ;P Tak samo mamy problem z tym co wy - Figa nie rozumie, jak można na raz robić dwie rzeczy, dlatego też nie mogę nauczyć jej zawijania się w kocyk...
  Ehhh ... zdecydowanie wolimy agilitki :P
  Pozdrawiamy! :)
  Nina&Figa

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że miałyście okazję być na takim treningu. W takim razie powodzenia w dalszej pracy! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. My jak zwykle wszystko przegapiłyśmy, dopiero wczoraj wieczorem dowiedziałam się o treningu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam podobne problemy ;) No ale trening czyni cuda! Powodzenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się, że z koziołkiem wiele psów ma problem. Aport udało nam się zrobić już dawno, lecz Texas ciągle ma zbyt słaby chwyt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet Magda Łęczycka nam wspomniała na seminarium, że aport formalny to najtrudniejsze ćwiczenie, bo składa się z z wielu elementów (czekanie na komendę zwalniającą do wyrzuconego koziołka, podjęcie koziołka, przyniesienie, dostawienie się do nogi...), a potem jeszcze dochodzą kierunki, przeszkoda, metalowy koziołek (o zgrozo...).

   Usuń
 8. Nie przestanę zachwycać się tymi szelkami! Fajnie, że zawitałyście na taki trening :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam na wasz debiut w zawodach :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam pewien plan, ale zobaczymy czy się uda :D. Po moich 16 urodzinach (czyli w przyszłym roku) zarejestruję się w ZKwP i wyrobię książeczkę obi, żeby zrobić już ten pierwszy krok.

   Usuń
 10. Motywacja to połowa sukcesu ,życzymy powodzenia i sukcesów ! :)
  Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie że macie blisko jakiś klubik obi :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne plany macie! Do wszystkiego dojdziecie, to właśnie zalety OBI, dłubanie szczegółów :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super, że macie możliwość chodzenia na treningi do klubu :) zawsze lepiej jest ćwiczyć z innymi osobami, czasem samemu nie zwraca się na coś uwagi, a ktoś patrzący 'z boku' może to zauważyć ;)
  Ostatnio uczyłam Kendo zawijania się w kocyk i jak już przekonałam go, że z czymś w pysku można robić inne czynności (na początku był to jakiś mały przedmiot), także turlać się, dałam mu do trzymania kawałek materiału, potem koc, ale w taki sposób, żeby na początku znajdował się przed psem, w związku z tym Kendo nie owijał się nim, tylko turlał trzymając w pysku końcówkę leżącego przed nim koca. :) Dopiero potem zrobiliśmy ćwiczenie w wersji końcowej, czyli z leżeniem na kocyku i zawijanie się w niego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. aport jest trudny dla wielu psów, zwłaszcza ten formalny a nie taki tylko 'dla zabawy'.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale fajnie, że jeździcie na takie treningi, gdyby u mnie były też bym z Knapikiem korzystałam. A tak po za tym to śliczne szeleczki i psiak :)
  Pozdrawiamy
  Wiktoria&Knapik

  OdpowiedzUsuń
 16. Super! :)
  Mam pytanie, w jakim woj mieszkasz bo ja mieszkam w Woj. Lubelskim

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też :). Brzeziny koło Lubartowa konkretnie - ok. 40 km od Lublina :).

   Usuń

Polecany post

Aport zabawki

Pies zwiewa z szarpakiem po wygraniu go, kładzie się i gryzie fajną piłkę, po złapaniu dysku leeeeci zrobić z nim wielką rundkę dookoł...