19.02.2020

Praca z psem pobudliwym / reaktywnym / agresywnym

7 aspektów pracy, które bagatelizujeszKiedy masz psa z natury energicznego, łatwo wchodzącego w wysokie emocje, który na przykład jest agresywny do innych psów, albo nadmiernie się nimi ekscytuje, albo goni samochody, albo ucieka i goni zwierzynę, albo obszczekuje mijanych ludzi... to w treningu z takim psem chciałoby się skupić na tym jednym głównym problemie. Często takie osoby (kiedyś to byłam ja) bagatelizują wiele, pozornie niezwiązanych sytuacji w życiu z psem, w których pies nie kontroluje swoich impulsów. Które mają swój udział w tym że "główny" problem rośnie na sile. Bo myślimy, że to nam na razie nie przeszkadza, że pozwalamy psu się tak zachowywać, mamy do przepracowania coś innego. Tylko że w życiu z psem wszystko na siebie wpływa.

1. Umiejętność odpoczywania w domu.

Coś, czego wiele psów musimy nauczyć. Ten tak zwany przycisk ON/OFF, czyli w domu się śpi, bawimy się na dworze.   (oczywiście to nie jest sztywna zasada na późniejszym etapie)


2. Wychodzenie na spacer.

Jak zachowuje się twój pies? Potrafi grzecznie poczekać kiedy zakładasz buty, kurtkę, jemu szelki / obrożę, zapinasz smycz, otwierasz drzwi... Jest wtedy spokojny i czeka na twoje komendy zwalniające? Czy może kręci się, skacze po tobie, szczeka i jęczy?
Pod ten nagłówek możemy też podpiąć podobne sytuacje, jak wychodzenie z klatki, z samochodu, wchodzenie i wychodzenie z windy, przejścia dla pieszych. Jeśli pies leci przed siebie przez bramę, za którą nie ma innego psa, nic dziwnego, że nie panujesz nad nim gdy ten obcy pies się pojawia.

3. Zachowanie na spacerze - chodzenie na smyczy

Bagatelizowane bardzo często! Pies, który ciągnie na smyczy, olewa opiekuna na jej końcu, traktuje go jak worek ziemniaków. Nie zwracamy na to uwagi, a to ma przełożenie na braki w przywołaniu, agresję, gonienie uciekających obiektów itp. Ogólnie na samokontrolę i liczenie się ze zdaniem przewodnika. Pies, który jest nauczony chodzenia na luźnej smyczy cały czas musi zwracać uwagę na swojego człowieka. Nawet jeśli na niego nie patrzy, musi o nim myśleć, chociażby po to żeby dostosowywać do niego krok. Jest wrażliwy na napięcia smyczą, które mogą być formą komunikacji i wydawania psu komend.

do poczytania: http://dogup.pl/2016/01/po-co-komu-luzna-smycz/


4. Karmienie

Czy twój pies jest w stanie poczekać spokojnie kiedy nasypujesz karmę i stawiasz miskę na podłodze? Je dopiero na twoją komendę zwalniającą? Czy na sam dźwięk otwieranej szuflady jęczy i kręci się w kółko, a ty pozwalasz mu po prostu "wziąć" sobie jedzenie które nasypałeś do miski?


5. Jazda samochodem

Moja zmora z Everem ;). Ekscytowanie się podróżą, bo przecież jedziemy w jakieś fajne miejsce. Szczekanie i jęczenie, a nie daj boże jeszcze obszczekiwanie psów czy ludzi, które zobaczy za oknem.


6. zabawa - samokontrola i puszczanie

Twój pies jest zmotywowany do zabawy, ale czy przy tym potrafi wykonać za zabawkę jakieś komendy, poczekać na hasło "catch" i puścić od razu gdy usłyszy "puść"? Tu mamy zwyczajnie pracę z popędem, kontrolowanie tego co pies chce, na znacznie łatwiejszym levelu, niż kiedy chociażby chcemy żeby pies zrezygnował z gonienia samochodu czy sarenki. Warto najpierw sprawdzić, czy zaliczyliśmy ten niższy level.


7. ćwiczenia na kontrolę ze smakołykami

Między innymi samokontrola z jedzeniem na ręce, rezygnacja z atrakcji w ćwiczeniu, kiedy mamy psa na smyczy i rzucamy mu smakołyki na ziemię, po czym z zaskoczenia odwołujemy go od smakołyka. Znów niski level bodźca, wysokie możliwości naszej kontroli trudności tego zadania.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Do poczytania jeszcze w temacie kontroli impulsów: https://tomekjakubowski.pl/2018/05/26/psiespresso-shot-15-czyguru-cz-2/

Temat pracy nad wysokimi psimi emocjami, jest dla mnie przy cattlu (kiedyś przy Kermicie) wiecznie żywy :), ciągle się na te tematy uczę. Macie podobną sytuację? Chcecie wylać żale albo zostawić swoje rady dla innych? A może macie pytania do mnie? Piszcie komentarze, porozmawiajmy! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Aport zabawki

Pies zwiewa z szarpakiem po wygraniu go, kładzie się i gryzie fajną piłkę, po złapaniu dysku leeeeci zrobić z nim wielką rundkę dookoł...